Kvetkezzen az egyik legkisebb termet, mgis az egyik legnpszerbb pici kutya-fajta, a yorkshire
terrier. Temperamentumval bebizonytotta, hogy bizony a mret nem minden, s komoly kzszeretetet vvott ki mag-nak !
Annak ellenre, hogy egy igazn pici fajtrl van sz, kzel sem egy remegs, anymasszony katonja ku-tya ll elttnk. A yorkshire egy igazi, zig-vrig terrier, de ezt igazn az tudja, aki tartott mr vagy legalbbis huzamosabb idt egytt tlttt egy ilyen fajta kutyval. Br igazi leb, mgis vakmer, akire nem lehet csak gy rijeszteni. Mieltt azonban rszletesen ismertetnm a tulajdonsgait, lssuk, hogyan is alakult ki ez az igazi mregzsk kutyus !
A YORKSHIRE TERRIER KIALAKULSNAK TRTNETE
Mint mr mondtuk, a yorkshire mrete ellenre valdi terrier tulajdonsgokkal ren-delkezik. Kialakulsnak helyszne a mintegy szz vvel ezeltti Anglia. Br manap-sg elkel kedvencknt tartjk szmon, annak idejn bizony fknt munkakutya-knt hasznltk, s leginkbb a szegny munkscsaldok krben volt kzkedvelt. Az szak-angliai munksok tenysztettk ki, s apr mretnek clja volt. Mr a XI. szzadban trvny volt arra, hogy a fldmvesek s munksok nemcsak nem va-dszhatnak, de nem is tarthatnak 18 cm-nl nagyobb mret kutyt. Ezt a pici ebet kellett ht megalkotni, amely fleg patknyfogsra, olykor kisebb
va-dak elejtsre is tkletesen alkalmas volt, pldul r-kra, nylra s borzra vadsztak velk. Kialaktsban szerepe volt a dandie dinmont terriernek, a skye ter-riernek, de a skciai bnyszok paisley terriernek is. Aztn a tengerszek jvoltbl a mltai selyemkutya is szerephez jutott a tkletestsben. nll fajtaknt 1898 ta tartjk szmon. Persze vidm s igencsak tet-szets klleme miatt elbb-utbb felfigyelt r a gazda-gabb rteg is, gy 1900-tl npszersge rohamos gyorsasggal nvekedni kezdett.
A YORKSHIRE TERRIER LERSA
A yorkshire egy hossz szr terrier, szrzete nagyon sima, a teste kt oldaln egyenesen lelg. Elegns, egyenes tarts kutya, melynek jelentsgteljes kisu-grzsa van. Feje kicsi, koponyja lapos, nem tl velt. Orra fekete, orrhta nem tl hossz. Szemei kzepes mretek, stten csillogak, szintn stt szn szem-hjjal. Flei picik, V-alakak, egymstl nem messze, egyenesen llnak. Farka k-zepes hosszsg, melyet szintn sr szrzet bort, s a ht vonalnl maga-sabban tartja. A yorkie mozgsa nemcsak lendletes, de szimmetrikus s egyenes vonalon hala-d. Szrzetrl mg ejtsnk nhny szt. A yorkshire szre teljesen egyenes, nem hullmos, fnyes s selymes, szne aclkk s csersrga. Ami elnys a szrzett tekintve, hogy nem vedlik, s nem hullatja. Hosszsga miatt azonban folyamatos polst s fslst ignyel. tlagos mrete 18-20 cm, slya 2-3 kg.
A YORKSHIRE TERRIER TULAJDONSGAI
A yorkie igazi terrier ! Sem emberektl, sem nagy kutyktl nem ijed meg, st, m-rettl fggetlenl vakmeren, hihetetlen btorsggal
nekimegy akr egy nagy test kutynak is. Emiatt oda kell r figyelni, klnsen stl-tats kzben. Ettl fggetlenl nagyon kedves s b-jos, ugyanakkor rendkvl intelligens kutya. Igaz, fontos a nevelsnl a kvetkezetessget alkalmazni, mert egyben nfej s makacs is. Gazdija rossz hangulatt azonnal felismeri, s nyomban megprblja egy kis bohckodssal felvidtani. lnk-sge abban is megnyilvnul, hogy elszeretettel vad-szik bogarakra s legyekre. A legkisebb hztartsba is beillik, s kis mrete ellenre j jelzkutya. A gazda szeretetre s kzelsgre nagy szksge van, hiszen a lertak ellenre nagyon rzkeny s vgyik a gondoskodsra. A csaldrt, melyben l, kifejezetten rajong, a gyerekekkel pedig akr rkig kpes jtszani. Mks, kedves s szrakoztat egynisge miatt tkletes hzi kedvenc !
|
Kicsi a yorki, de...
… mgis igazi terrier! Btor s rettenthetetlen, lnk s ber, egyszval hiba az egyik legkisebb kutyafajta, mgis hamistatlan terrier. A csodlatos szrzetben felvonul, mai killtsi kutykat elnzve taln nehezen hihet, de a yorkshire terrier valaha munkakutyaknt szolglta gazdit, s nem az elkel nemesi szalonok, hanem a szegny munkscsaldok kedvence volt. E kiskutya korabeli trsadalmi helyzett szmtalan tny indokolja. Elszr is, az gynevezett nagytest sport- illetve vadszkutyk tartsa kizrlag a fels rtegek kivltsga volt. Mr a XI. szzadban szigor trvny szablyozta a vadszat s a kutyatarts rendjt. A fldmveseknek, jobbgyoknak nemcsak a vadszatot tiltottk meg, de nem tarthattak ht inchnl (kb. 18 cm) nagyobb kutyt sem. A vadrk ezt egyszeren egy ht inch tmrj karika segtsgvel ellenriztk: amelyik kutya nem frt t rajta, azt elkoboztk. De fggetlenl a szigor trvnyektl, a szegny munkscsaldok puszta anyagi helyzetk miatt sem tudtak volna nagyobb test kutykat eltartani. Azt sem engedhettk meg maguknak, hogy csak kedvencknt, hasznot nem hoz jszgknt tartsanak kutykat, gy a tetszets, vidm klsnek munkra ksz, dolgozni kpes belst kellet takarnia. A yorkshire terriernek tbb feladata is volt. A vadszati tilalom ellenre azrt olykor-olykor kerlt nmi aprvad a szegnyek asztalra is, s ezt kicsi, de btor kutyiknak ksznhettk. Emellett vrosban, vidken egyarnt nagy volt a rgcslveszly, hiszen akkoriban termszetesen mg nem volt rendszeres, szervezett hulladkelszllts, gy a kiskutyk gondoskodtak a krtkony egerek s patknyok elpuszttsrl. A malmokban, kiktkben, raktrakban vgzett munkjuknak ksznheten egy idben „waterside” azaz vzparti terriernek hvtk e hosszszr, ber kutykat, akik nemcsak a rgcslkat irtottk, de az idegeneket, tolvajokat is jeleztk gazdiknak, st tzvsz esetn is hasznos jelzkutynak bizonyultak. Kivl bersgknek, hallsuknak s szaglsuknak ksznheten a bnykban sok-sok ember lett mentettk meg azltal, hogy jeleztk a sjtlget: az letveszlyes mrgez s robban gzkeverk els jeleit izgatottan, hangos ugatssal adtk tudtul. Kis mretknek ksznheten akr egy tarisznyban is elfrtek, s jl viseltk a hvs, stt, huzatos bnyk klmjt. A yorkshire terriernek mindig is kifejezetten hossz szre volt, de a mainl valamivel durvbb tapints, az idjrs viszontagsgainak jl ellenll.
A XIX. szzadban kezdd clirnyos tenyszts is mg elssorban a szegnyebb rtegekhez kthet. Sok munks szmra ez nem csak hobbi volt, hanem keresetkiegszts is. Megkezdtk az egyre kisebb egyedek kitenysztst, cltudatos mdszerekkel, szigor szelekcival. Az egyik korabeli sztr, az 1865-ben szletett Huddersfield Ben is egy pontosan megtervezett rokontenyszts eredmnye. Ben egy baleset miatt hatves korban halt meg, de rvid lete sorn tbb mint 70 killtst nyert, s „munkavonalon”, vagyis az akkoriban nagyon npszer patknyfog-versenyeken is nagyon eredmnyesen szerepelt. A verseny lnyege az volt, hogy egy bekertett terleten elengedett patknyok kzl, adott id alatt, a kutya minl tbbet elfogjon s megljn. Ez a korabeli „sport” kivl szelekcit nyjtott a kutyk temperamentuma s ers felptse szempontjbl, ugyanis egy megvadult patkny igen veszlyes ellenfl lehet, slyos srlseket okozva a gyakorlatlan vagy alkalmatlan terriernek.
Az angol Kennel Klub hivatalosan, nll fajtaknt, 1886-ban fogadta el a yorkshire terriert. Az Egyeslt llamokba 1880-ban rkeztek az els pldnyok, kezdetben nem sok sikerrel, de 1895-tl Nagy-Britanniban s az USA-ban is kitrt a yorkie-lz, hatalmas sszegekrt keltek el a legszebb egyedek.
Tetszets kllemnek, vidm megjelensnek ksznheten az arisztokrcia is felfigyelt a yorkshire terrierre. Valsznleg birtokszemlk, kikocsizsok sorn fedeztk fel a nemesek az apr, frge, kicsi kutykra. Valamelyik csald, uruk kedvbe jrva, egy klykt ajndkozott a grfnak, aki kutyjt mindenhova magval vitte, ily mdon is npszerstve a yorkie-t. Korabeli dokumentumok szerint Lillie Langtry (1853–1929) sznszn is sokat tett a fajta ismertt vlsrt. A hlgy lelkes yorkie rajong volt, s az egyik darabban, ahol fszerepet jtszott, elrte, hogy kutyusa is szerepelhessen. A kis terrier hatalmas sikert aratott, mikor ugatsval elzte a darabban szerepl rosszakart. Nem telt el sok id, s a yorkshire terrier a szalonok kedvencv vlt. A hlgyek mindenhova magukkal vittk kutyikat, mg kocsikzni is, ilyenkor selyem prncskra ltettk ket. Hamar felfedeztk azt is, milyen jl ll a masni kutyjuknak, hideg idben pedig kabtkt, finom brcipt hztak kedvenckre.
Szerencsre a fajta viszonylag zkkenmentesen viselte az ember okozta megprbltatsokat. Br patknyfogsra vagy sjtlg-jelzsre ma mr nincs szksg, a yorkshire terrierek tbbsge megrizte sei temperamentumt. A killtsokon szoborknt pzol sztrok senkit ne tvesszenek meg: a trelmes magatarts hossz trning eredmnye, s sokszor kifejezetten lnk, rettenthetetlen belst takar. A hazai killtsok egyik sokszoros gyztese kivl pldja az igazi yorkie-nak: a ringben fajtrsai kztt jlnevelten, trelmesen viselkedik, de a dszkrben gyakran elfordul, hogy a nagyobb kutykat flelmet nem ismerve megugatja, s ha gazdja engedn, nem trdve a jelents mretklnbsggel, mg a bullterriernek is nekimenne. Teht a yorkie egyltaln nem kocsonyaknt remeg leb, hanem igazi terrier! Mivel a killtsokon nincs md a megfelel idegrendszer ellenrzsre, a tenysztk felelssge, hogy ne csak a kls, hanem a bels tulajdonsgokat is figyelembe vegyk.
A yorkshire terrier mretnl fogva kivl vrosi kutya, a legkisebb laksban is jl rzi magt, brhov magunkkal vihetjk, mg egy tskban is elfr. Kivl jelzkutya, ber, lnk, ezrt rdemes mr fiatalon megtantani a „csend!” vagy „hallgass!” parancs teljestsre. Nemcsak mozgsignye, de tanulsvgya is nagy, gy rendszeres mozgatst, foglalkozst ignyel, pldul rszt vehetnk vele agility-edzseken, ami a kutya mozgsignyt s szellemi szksglett egyarnt kielgti. Br mrete kicsi, nem csupn szobakutya, kivlan rzi magt a szabadban, kertben vagy ppen az erdben kirndulva gazdjval.
A mai yorkshire terrier 6-8 kilogrammos eldeihez kpest jval kisebb, a standard 3,1 kilogrammban maximlja az egyedek slyt. rdekessg, hogy Nmetorszgban a 2 kilogrammnl kisebb pldnyokat tilos tovbbtenyszteni; ez is mutatja, hogy a lelkiismeretes tenysztk – nagyon helyesen – egyltaln nem a „minl kisebb, annl jobb” elvt kvetik. A sly mellett a fajta nagyon fontos jellemzje a szrzet szne s minsge. Tvedsek elkerlse vgett, a nyakszirtcsonttl a faroktig terjed rsz stt aclkk szn, s nem fekete vagy ezstkk! Nem vegylhet bele szrkssrga vagy bronzszn szr sem. Nemcsak napjainkban, de mr a mlt szzadban is fontos kritrium volt a megfelel szrszn. 1893-ban pldul hiba volt Mrs. Fowler szukjnak a leghosszabb szre, nem nyert, mert szne tlsgosan stt volt. A testszr teljesen egyenes, nem hullmos, fnyes, finom, selymes szerkezet. A vlasztk az orrtl a hton keresztl a farok vgig r. A fejen s a fangon lv hossz, lelg szr telt arany-srgsbarna szn. Oldalt a fejen, a fltvn s a fangon intenzvebb; itt klnsen hossznak kell lennie. A fejen lv srgsbarna szn nem terjedhet ki a tarkra, nem lehet kormos, s nem vegylhet bele sttebb szr.
A yorkshire terrier killtsokon lthat, impozns, hossz szre komoly munka eredmnye. Elengedhetetlen felttele az ilyen hossz, minsgi szrzetnek az n. felcsavars, becsomagols, csak gy rhet el a fldig r szakll, bajusz s kabt. Laikusok gyakran llatknzsnak titulljk ezt a – szerintk – megerltet tortrt. Holott ha fiatal kortl hozzszoktatjuk kutynkat ehhez az polshoz, s csavars kzben nem hzzuk meg a szrt, a kis „csomagocskk” egyltaln nem zavarjk a kutyt. E clra selyempapr-darabokat kell hasznlni, termszetesen a specilisan erre gyrtott a legjobb. A csomagolst gyakran kell ismtelni, mindig ms-ms tincset egybefogva. A fajtval foglalkoz szakknyvek szmtalan brval s lerssal segtik a yorkie tulajdonosokat, de kutynk tenysztjtl is krhetnk segtsget a felksztst illeten. A killtson nem szerepl kutyk szrzett is rendszeresen polni kell. A szrzet vgtl kezdve fsljk ki az sszegubancoldott tincseket, majd kefljk t a szrt. Kedvencek, killtsi karrierket befejezett kutyk esetn a szrt tetszs szerint egszen rvidre is levghatjuk. Egy biztos: akr rvid, akr fldig r a yorkie szre, mindig vidm s kedves trsa lesz gazdjnak.
Kp s szveg: Eifert Anna
|